Niyah111111 Niyah111111
  • 24-11-2017
  • Mathematics
contestada

Joe bought 6 jars of sauce for $15. What is the cost for 10 jars of this sauce?

Respuesta :

kotime1
kotime1 kotime1
  • 24-11-2017
10 jars of sauce would cost $25

The easiest way to do this is to set up a proportion.
6/15 = 10/x.
Cross multiply, solve and get 25
Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-11-2017
15÷6=2.5     The cost of one jar of sauce is $2.5

2.5×10=25     The cost of ten jars of sauce is $25
Answer Link

Otras preguntas

Solve for y: xy-d=m?
Why do venus fly traps have lysosomes?
What was Memorial Day's called previously?
√64/25 how u solve this step by step
how we know that ancient civilizations knew of and were concerned about infectious diseases
why was boise chosen for Idaho's capital
A steel block has a volume of 0.08 m³ and a density of 7,840 kg/m³. What is the force of gravity acting on the block (the weight) in water?
Is it true that all states celebrate Memorial Day on the same day. If not what can be the other date?
____________ is the practice of raising fish and other water-dwelling organisms for food A. Land Redamation B. Aquifier C. desertification  D. aquaculture
solve the equation 2(d-6)=3d+5