Bluebelles Bluebelles
  • 24-02-2015
  • Mathematics
contestada

cereal costs $2.79 for 16.4 ounces. At this rate how much does 25 ounces of cereal cost?

Respuesta :

neidacapetillo neidacapetillo
  • 24-02-2015
First let find the unit rate which is how much will one ounce cost?
To find the unit rate you have to divide 2.79 divided by 16.4 which gives you .17 .
For ever ouce you buy its going to cost you 17 cents.
you are trying to find how much 25 ounces cost so multiply 25x.17
And you get a result of 4 dollars, the answer is $4







Answer Link

Otras preguntas

Which element is not in period 6
Please answer this correctly without making mistakes
Erica buys a baseball glove priced at $9. If the sales tax is 10%, how much tax will Erica pay?
25.4 of 15% = ????? HELP IM STUCK ON THIS QESTION!!!
how to do 15 1/2 - 2 1/10 how to do it
Amoung us game if anyone wants to join code: DUFTIF
In which way are the federal and state judicial systems different?
A client is ordered 450 mg of Carbamazepine. Available tablets are of 150mg. How many tablets will you give?
A bakery sells mocha cupcakes and vanilla cupcakes. One day it sold 328 mocha and 72 vanilla. What percent of the cupcakes sold that day were mocha?
Complete the sentences to explain how to multiply 4.56 x 1,000