netauriond
netauriond netauriond
  • 22-05-2022
  • Mathematics
contestada

A 6-ounce jar of modeling clay costs $4.20. What is the unit price?

Respuesta :

renknee
renknee renknee
  • 22-05-2022

Answer:

$0.70 per ounce

Step-by-step explanation:

Concepts + Application

The unit price of an object, in this case, is the total amount of money spent divided by how many ounces there are. We're given the total amount of money as $4.20 and the number of ounces as 6. Thus, we just divide 4.20 by 6.

Solution

  • 4.20 ÷ 6
  • 0.70
  • $0.70 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

5t-1=6t-5 How do you solve this equation
Which of the following fits the definition of a public good?
Who says the following and why? "Here on the spot he'd meet a humiliating end if he fought against such odds. You're talking nonsense—idiocy." *
how do you do this to get one pls I need help
St. Thomas Aquinas was known as _____. Select all that apply. 1. The Philosopher 2. The Church 3. The Anthropologist 4. The Angelic Doctor
NUMBER SENSE: Fort Knox holds 147,3000,00 ounces of gold. Write the number that is one million more.
riddle me this whats all the colors of the rainbow but never seems happy answer will be on my page of the color riddle
my question is what is 809 times 56
Would you capitalize any words in the sentence play gave a wonderful speech about honesty
The sum of 14 and a number is equal to 17