Queenangel2468
Queenangel2468 Queenangel2468
  • 24-08-2021
  • Mathematics
contestada

If Caleb bought 1.2 pounds of cheese that was selling for 5.95 per pound. How much did Caleb pay for the cheese.​

Respuesta :

mrojaspurple mrojaspurple
  • 24-08-2021

Answer:

$7.14

Step-by-step explanation:

If each pound of cheese is $5.95. You just have to find out how much 1.2 pounds is worth. So, you multiply 5.95 times 1.2 pounds and you'll get $7.14

Answer Link

Otras preguntas

Your class is learning to tie knots. Each student needs a piece of rope that is 38 38 yard long. How many yards of rope are needed for the 16 16 students i
What is the value of x? Enter your answer in the box. x =
What is the Iroquois confederacy
Which architect coined the term "organic architecture"?
How to write an essay
t or f HIV attacks blood cells called hemocytes.
There are 8 blue marbles and 7 red marbles in a bag. Julie pulls 2 marbles at random from the bag first. What is the probability that she first pulls a blue mar
One American inventor held over one thousand patents and invented the phonograph, the light bulb, and motion pictures. Who was this famous American inventor?
What is the vertex form of f(x)=2x^2 + 6x-8
The amount of one currency that can be traded for a unit of another currency is called the _____. market share denomination exchange rate