aidenrogers2009 aidenrogers2009
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of gasoline for 12 gallons is $22.18. What is the cost of 1 gallon?

Respuesta :

7492
7492 7492
  • 24-11-2020

Answer:

$1.85

Step-by-step explanation:

12 gallons = $22.18

1 gallon = $22.18 ÷ 12

1 gallon = $1.85

Answer Link

Otras preguntas

5280x5 = ?  record the product using expanded form to help
how to solve 6x+5x-4=2x-8
In the United States constitution there is a basic concept of
maggie's grandmother used 16 limes to make 2 key lime pies. at this rate, how many limes does she need to make 6 key lime pies
Why were the Germans angry against church leaders in the 1500s?
what does flexibility mean in dance
If the Greek genius was politics, the Roman genius was _____
4+2[8-(6+x)]=-2(x-1)-4+x Pls show you work
Which symbol makes a true statement? –7.8? –7 a. = b. > c.
alicia and her friends Brittany, Kenji and Ellis are taking a pottery class. The four friends have to share 3 blocks of clay. How much clay will each of them r