babytanks11 babytanks11
  • 22-10-2014
  • Mathematics
contestada

how can you use a rate to compare costs of two boxes of cereal that are different sizes

Respuesta :

TehGuyy
TehGuyy TehGuyy
  • 22-10-2014
A rate shows how much larger or smaller one box is to the other box.
Answer Link
ayomideadesina2009 ayomideadesina2009
  • 01-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Divide

the cost of each box by the size of the box in ounces to find the  

unit cost

per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

I had differently with because i think its c or d​
1. Un nuevo ---- vive en la casa al lado de la mía. 2. El aniversario de bodas se celebró en el ---- porque hacía buen tiempo. 3. María sirvió la comida en e
What are some positive and negative impacts of whites on Native Americans? (Social, political, cultural, and personal)
which expressions are equivalent to picture check all that apply help please​
If a pharmacist has 30 fluid ounces of medicine an she puts 0.5 ounces in each bottle how much does she fill
Nelson experiences a lot of chronic stress at work, and his wife has asked for a divorce. Surprisingly, Nelson seems to be exhibiting very few stress reactions.
How do we just know it’s grams or kilograms? because my son doesn’t know what to say as do I. Frankly it’s confusing please help.
Calculate the acceleration of Josh riding his bicycle in a straight line that speeds up from 4 m/s to 6 m/s in 5 seconds
A jar contains 40 marbles, of which 9 are blue, 20 are red, and the rest are green. What is the ratio of green marbles to red marbles?
solve -12-3y+9=8y+6-y