busychickn748 busychickn748
  • 22-11-2018
  • Mathematics
contestada

If peanuts cost $6.59 per pound how much would it cost to buy three and a half pounds of peanuts

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 22-11-2018

Hi!

All we need to do in this case to multiply these two numbers, like this:

3,5 pounds * $6,59 per pound = $23,065

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Generally, why do chemical bonds form between atoms?
Select the best answer for the question. 20. 7⁄8 = ?⁄48 A. 13 B. 1 C. 42 D. 6
A triangle has sides that are of unknown lengths but if one side is 4X than the other sites are 10x and 12x. It’s perimeter is 104 inches. Determine the lengt
PLEASE HELP! Count the total number of atoms in H 2 O: 2 3 4 5 6
help Me plz anyone I don't know what to do
Most slaveowners treated their slaves as a. objects to be beaten and brutalized as often as possible. b. economically profitable investments. c. members of the
This is a strong country invaded and took over another area often as a new place to live is
I need help fast and hurry please !
a town that cost $20 a day plus $0.05 per mile exponential function or no?
what is one of the major roles district courts play in the federal judiciary? A. Overturning precedents established by the Supreme Court B. Determining the cons