gabriellabadon2
gabriellabadon2 gabriellabadon2
  • 21-10-2018
  • Mathematics
contestada

If nuts coat $9.20 per pound how much would 2 1/4 pounds cost

Respuesta :

homebeebti homebeebti
  • 21-10-2018

9.20 divides by 4 is 2.3 per quarter pound


There are 9 quarters in 2 1/4


So 9 times 2.3 is 20.7

Answer Link
katherinrose3
katherinrose3 katherinrose3
  • 21-10-2018
Twenty dollars and seventy cents
Answer Link

Otras preguntas

the sides of a triangle measures 6 inches 8 inches and 10 inches the triangle has one 90 degree angle what type of triangle is it
A plane intersects this rectangular prism perpendicular to the prism’s base. Which two-dimensional figure is the cross section that results from the intersectio
what is 84.95% as a fraction and as a decimal?
boyle's law deals what quantities?
Lulla Rabbit’s class has 70 pencils and 105 crayons. If both can be evenly divided among the students, what is the maximum number of students in her class? How
Hoover backed many government relief programs to relieve the Depression. True False
3 The components of a 15-meters-per-second velocity at an angle of 60.° above the horizontal are (1) 7.5 m/s vertical and 13 m/s horizontal (2) 13 m/s vertical
You buy a game for $40, and the sales tax is $2. What percent of the game price are you paying in sales tax? 4% 5% 8% 20%
What is 0.07 as a fraction in simplest form?
what city was destroyed by an earthquake in 1923?