karolina70 karolina70
  • 21-08-2018
  • Mathematics
contestada

cans of soup are on sale for $1.79 each if jack spent $25.06 on soup how many cans did he buy

Respuesta :

kendra0729
kendra0729 kendra0729
  • 21-08-2018
14 25.06 divided by 1.79 = 14
Answer Link
HelpfulHelp
HelpfulHelp HelpfulHelp
  • 21-08-2018

Jack bought 14 cans of soup.

In order to find out how many cans of soup Jack bought, we would need to the amount of money he spent on soup($25.06) and divide it by how much the soup was per can($1.79). Once we do that, we will get our answer, 14.

Answer Link

Otras preguntas

Help just this one question Hurry I have to turn this in
What volume of 6. 0 m hno3 would be needed to make 500 ml of 0. 50 m solution?.
What does the crystalline structure of metals resemble?
Use elimination to solve each system of equations. 3x-9y=-12 3x - 15y=-6 -
Why did Mikhail Gorbachev want to end the Cold War?
List three ways that religion affected life in ancient Egypt
What is the equation of the linear function?
Energy Transformations Quick Check 2 of 32 of 3 Items Question Which term best describes the flow of electrons and protons from one place to another? (1 point)
ook A commuter train travels 41 kilometers in 28 minutes. What is its speed in kilometers per hour? ... ts The speed is approximately (Round to the nearest tent
can someone please help I need help with all of this​